5 najčastejších mýtov o mliečnych výrobkoch a mlieku

5 najčastejších mýtov o mliečnych výrobkoch a mlieku

Či už uvažujete o vegánskej, paleo alebo nízkej FODMAP strave, je tu jedna skupina potravín, ktorú nenájdete v ich zozname „povolené“ alebo „odporúčané“. Sú to mliečne výrobky. V článku nájdete 5 najčastejších mýtov o mliečnych výrobkoch a mlieku, ktorým možno aj vy veríte.

Mliečne výrobky chýbajú v niektorých najobľúbenejších diétach, ale mlieko a mliečne výrobky nemali vždy takú zlú povesť. Existuje veľa opodstatnených dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú vyhýbať sa mlieku, syrom, jogurtu a ďalším, najmä pre neznášanlivosť, citlivosť alebo alergiu. Mnohí odborníci tvrdia, že mliečne výrobky nie sú pre každého zlé a dokonca môžu ponúknuť výživové výhody tým, ktorí ho tolerujú. Predtým, ako navždy vyradíte zo svojho jedálnička všetko, čo obsahuje mlieko, zvážte niekoľko bežných mýtov o mliečnych výrobkoch a mlieku:

  1. MÝTUS: Mlieko a mliečne výrobky sú zlým nápadom pre všetkých

Vďaka rozmachu náhrad mliečnych výrobkov, zmrzliny, jogurtov a pod. vyrábaných z rastlín, by ste mohli predpokladať, že mliečne výrobky by mali vyradiť zo svojej stravy všetci. Nie celkom, tvrdia odborníci na výživu.

kravske mlieko rastlinne mlieko rastlinny napoj sojove mlieko ryzove mlieko mandlove mlieko

Toľko trendov v stravovaní hovorí ľuďom, že tajomstvom dobrého zdravia je úplné vyradenie mlieka z jedálnička. Treba však zohľadniť skutočnosť, že mlieko obsahuje vápnik, vitamín A, bielkoviny, draslík a ďalšie živiny, ktoré na udržanie dobrého zdravia potrebujeme. Samozrejme, je veľa ľudí, ktorí z etických dôvodov nejedia mäso ani nekonzumujú mliečne výrobky, ale čo sa týka tvrdení o nižšej nutričnej kvalite mlieka a potenciálnom zápale, ktoré spôsobuje, proste na podporu týchto tvrdení nie je až tak veľa výskumov.

V niektorých prípadoch si ľudia môžu po odstránení mliečnych výrobkov všimnúť lepšie dýchanie alebo kvalitu pokožky. V takýchto prípadoch je veľmi pravdepodobné, že títo ľudia mali na mliečne výrobky miernu intoleranciu či alergiu. Neznamená to však, že k týmto reakciám dochádza u každého, kto konzumuje mlieko.

  1. MÝTUS: Alergia na mlieko a neznášanlivosť sú to isté

Výrazy „neznášanlivosť na laktózu“ a „alergia na mlieko“ sa často používajú vzájomne zameniteľne, ale nie je to to isté a pochopenie tohto rozdielu vám môže pomôcť rozhodnúť sa, či vyradenie mliečnych výrobkov pre vás skutočne má zmysel.

Alergia a intolerancia sú výrazne odlišné. Alergie sú reakcie precitlivenosti imunitného systému, zatiaľ čo neznášanlivosť predstavuje nepríjemný pocit pri jedle alebo potravine, pretože telo nie je schopné potravu efektívne tráviť a absorbovať. Treba dodať, že neznášanlivosť mlieka a mliečnych výrobkov je oveľa častejšia ako alergia.

Ako ľudia starnú, mnohí strácajú schopnosť tráviť laktózu, prevažujúci cukor v mlieku. Tento stav, nazývaný neznášanlivosť laktózy, postihuje asi 65 % dospelých a môže spôsobiť nepríjemné príznaky ako plynnatosť, hnačku a nadúvanie.

Alergia na mlieko je oveľa závažnejšia a omnoho zriedkavejšia. Ak je niekto alergický na mlieko, má skutočne imunitnú reakciu na kazeín alebo srvátkové bielkoviny vo výrobku. To môže spôsobiť nepríjemné príznaky, ako sú žihľavka a svrbenie, alebo to môže eskalovať na závažné a život ohrozujúce stavy, ako je anafylaxia.

Intolerancia laktózy je omnoho bežnejšia, ale nemusí vždy znamenať úplné vyradenie mlieka a mliečnych výrobkov. Mnoho ľudí, ktorí trpia neznášanlivosťou laktózy, stále dokáže tolerovať malé množstvá mlieka. Je tiež dôležité si uvedomiť, že existuje niekoľko mliečnych výrobkov, ktoré pochádzajú od kráv, ale majú veľmi malé množstvo laktózy, ako sú colostrum (vo forme výživových doplnkov) a kefír.

  1. MÝTUS: Vápnik je jedinou užitočnou zložkou mliečnych výrobkov

Pre veľa ľudí je najvyužívanejšou kvalitou mlieka vysoká hladina vápnika, minerálu nevyhnutného pre zdravé kosti, svaly, nervy a ďalšie. Existuje však oveľa viac prospešných látok v mliečnych výrobkoch, ktoré sa často prehliadajú.

Poskytujú tiež bielkoviny, vitamíny B a sú často obohatené o vitamín D, čo je živina, ktorej má veľa ľudí nedostatok. Niektoré typy mliečnych výrobkov môžu tiež poskytovať prírodné probiotiká.  Mliečne výrobky vám pomôžu zvýšiť obsah bielkovín v jedle alebo občerstvení, najmä po tréningu, vďaka svojim špecifickým aminokyselinám, ktoré môžu pomôcť optimalizovať regeneráciu svalov.

A aj keď ste už možno počuli frázu „mlieko vytvára silné kosti“, pre zdravie sú prospešné aj iné mliečne výrobky. Colostrum, vo forme doplnku stavy, je toho dobrým príkladom. Colostrum je prírodná silná superpotravina, ktorá preukázateľne podporuje imunitný a tráviaci systém. Je plná imunoglobulínov a ďalších prospešných faktorov, ktoré pomáhajú telu posilňovať imunitu.

colostrum superpotravina colostrum vyzivovy doplnok

  1. MÝTUS: Mlieko sa nachádza iba v mliečnych výrobkoch

Ak ste sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodli obmedziť alebo úplne vyradiť mlieko zo svojej stravy, je dôležité vedieť, že možno budete musieť venovať oveľa viac času čítaniu štítkov a pamätať, že mlieko sa môže objaviť na neočakávaných miestach.

Ak ste alergický na mliečne výrobky alebo ak sa rozhodnete nekonzumovať ho z etických dôvodov, je nevyhnutné skontrolovať štítky všetkých balených potravín a nápojov!

To znamená, že mliečne výrobky nie sú jediným miestom, kde nájdete mlieko. V skutočnosti je veľmi veľa potravín, ktoré obsahujú mlieko. To nie je žiadna novinka, ale čo ste možno nevedeli, aj veľké množstvo liekov alebo doplnkov výživy obsahuje aj mlieko. V mnohých prípadoch pôsobí laktóza ako neaktívne plnivo pre tieto lieky. Je to také malé množstvo, že väčšina pacientov trpiacich neznášanlivosťou laktózy ju môže užívať bez toho, aby sa u nich vyskytli príznaky, ale je dôležité diskutovať so svojím lekárom a zistiť, aké dávky a lieky sú pre vás vhodné.

  1. MÝTUS: Musíte skonzumovať tri porcie mliečnych výrobkov denne

Je to v poriadku, ak nedosiahnete tri porcie denne, ktoré sú odporúčané pre dospelú populáciu. Toto odporúčanie je založené na myšlienke, že tri 2,5 dcl šálky mlieka poskytujú dostatočné množstvo vápnika, ktoré denne potrebujete. Aj menšie množstvo konzumovania mlieka a mliečnych výrobkov za deň má  zmysel, pokiaľ jete aj množstvo rastlinných potravín, ktoré obsahujú vápnik, napr. fazuľa a určité druhy zeleniny.

Nakoniec, či už sa rozhodnete konzumovať mlieko alebo nie, je vaša individuálna voľba – napriek tomu je dôležité dôsledne vyberať zdroje a kvalitu potravín, ktoré jete.

Zdroj: www.mindbodygreen.com/articles/dairy-myths

Napíšte ako prvý ...

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*