Čo sú postbiotiká?

co je crevna mikrobiota

Určite ste všetci už počuli o probiotikách a ich zdraviu prospešných účinkoch. Mnohí z vás poznajú aj prebiotiká. Ak sa chcete dozvedieť, čo sú to posbiotiká a ako prospievajú nášmu zdraviu, odpoveď nájdete v tomto článku.

Črevná mikrobiota

Črevná mikrobiota je komplexný ekosystém obsahujúci viac ako 1 000 druhov sa 7 000 kmeňov a predstavuje viac ako 150 × väčšie množstvo génov ako ľudský
genóm. Mikrobiota má široký vplyv na metabolizmus hostiteľa a jeho imunitný systém, preto je označovaná ako virtuálny orgán. Naše zdravie a pravdepodobne aj naše správanie a nálada sa neodvíja iba životné štýlu, ale aj od toho, koho hostíme.

Čo sú postbiotiká?

Postibiotiká sú látky, ktoré zveľaďujú naše zdravie. Sú produktom priateľských probiotických baktérií. Najnovšie štúdie, ktoré sa zaoberajú touto tématikou odhalili, že postbiotiká môžu oslabiť škodlivé baktérie, a tým zamedziť vzniku infekcií a chorôb. Ukazuje sa, že postbiotiká môžu mať významný vplyv na posilnenie celého imunitného systému, redukciu zápalov, a mohli by dokonca zohrávať dôležitú úlohu v prevencii rozvoja cukrovky a syndrómu dráždivého čreva.

Kde sa postbiotiká berú?

Posbiotiká sú produktom probiotík – priateľských baktérií. Probiotiká k svojmu životu potrebujú prebiotiká.

Probiotiká, prebiotiká, postbiotiká

Probiotiká – sú živé priateľské baktérie v potravinách (alebo ako výživové doplnky, ktoré kúpite v lekárni), najmä mliečneho kvasenia, ktoré majú dokázateľný priaznivý účinok na trávenie a celkové zdravie.

Prebiotiká – sú výživou pre probiotiká, t. j. typ rozpustenej vlákniny, ktorú naše telo nedokáže stráviť. Získate ich z rastlinnej stavy, ale ako výživový doplnok, ktorý kúpite v lekárni ( napr. Psyllium).

Postbiotiká – sú produktom práce probiotík behom metabolického procesu a zvyšky častí buniek prospešných baktérií.

Probiotické baktérie sú živé mikroorganizmy, ktoré ak sú podávané v dostatočnom množstve, prinášajú príjemcovi mnohé zdravotné benefity. Podporte svoju mirkobitou a chráňte svoje zdravie. Prijímate vo svoje strave dostatok probiotík a prebiotík, aby sa mohli tvoriť zdravé postbiotiká.

  1. Oľga Gašparíková 26. mája 2021 o 15:56

    Fantastické, dôležité, ale kto to chce vedieť ak ani nevie, že to má a musí vedieť!? A preto to patrí do základov biologie už od 2. stupňa ZŠ a pokračovať na stredných školách – povinne /ťažko sa to dosiahne, kým povinná školská dochádzka nebude povinná 11 alebo aj 12 ročná. Je veľa informácií, ktoré potrebujeme vedieť už ako absolventi ZŠ a niet na ne čas, pretože povinná školská dochádza trvá presne tak dlho ako pred 100 rokmi alebo presnejšie ako z reformy Márie Terézie. Neviem prečo aj nebývame a neobliekame sa ako v tých časoch keď nám v hlavách stačí to, čo stačilo ľuďom v tých časoch. Prajem veľa síl pri šírení takýchto informácií…..Oľga

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*