Môžete sa predávkovať probiotikami?

probiotika laktobacily

Probiotiká sa často odporúčajú ľuďom, ktorí riešia problémy s plynatosťou, nadúvaním a zlým trávením. Keďže probiotiká sú v skutočnosti zdravé baktérie, môže byť odporúčanie dávkovania trochu mätúce. Je najlepšie konzumovať probiotiká pred jedlom alebo po jedle? Je možné kombinovať probiotiká s inými výživovými doplnkami stravy? A je niekedy v poriadku zdvojnásobiť dennú dávku?

Môžete užiť príliš veľa probiotík?

Vo všeobecnosti je bezpečné konzumovať rôzne formy probiotík. Renomovaní gastroenterológovia pri rozhodovaní o tom, koľko probiotík máte brať a v akej forme, odporúčajú zvoliť si individuálny prístup.

Ak jete fermentované potraviny (kefír, kvasenú zeleninu a pod.) a užívate viaceré probiotické doplnky, môže sa stať, že sa budete cíti horšie (myslím nadúvanie, plynatosť, nevoľnosť alebo bolesť brucha). V takomto prípade bude najpravdepodobnejším problémom dysbióza alebo nerovnováha baktérií v mikrobióme. V takom prípade by sa mali poradiť s lekárom.

Pri užívaní probiotík by si mali dávať pozor najmä ľudia, ktorí trpia neznášanlivosťou histamínu a konzumácia fermentovaných potravín im spôsobuje problémy. V dôsledku príliš veľkého množstva probiotík môže dôjsť k rôznym tráviacim ťažkostiam alebo kožným reakciám.

Môžete násobiť dennú dávku probiotík?

Je úplne v poriadku brať viac probiotických doplnkov naraz. Možno by ste sa však mali zamerať na vyskúšanie doplnkov s rôznymi kmeňmi, aby ste sa zamerali na rôzne potreby v črevách.

Jesť fermentované potraviny a v rovnakom čase brať probiotiká nie je potrebné. Namiesto toho odporúčame užívať probiotický doplnok najskôr ráno na lačný žalúdok alebo po malých raňajkách a fermentované potraviny jesť behom dňa.

Pokiaľ je to možné, okrem užívania probiotík z lekárne, zaraďte do svojho jedálnička fermentované potraviny. Nielenže získate probiotickú výhodu samotného jedla, ale získavate aj výživnú hodnotu, keď skutočne jete niečo, čo má aj iné vitamíny a minerály.

Existuje ideálne množstvo probiotík na každodenné užívanie?

Postačí vám jedna tableta probiotika denne s viac ako 20 miliardami jednotiek tvoriacich kolónie (CFU) v každej dávke. Striedanie užívania probiotík s rôznymi kmeňmi pomôže pri diverzifikácii črevného mikrobiómu.

Ak sa obávate nadmerného príjmu probiotík, najlepšie je sledovať svoje telo, či nemá nejaké reakcie alebo nepohodlie. Ak pociťujete nejaké nežiaduce reakcie, skúste užiť jednu pilulku probiotika každé tri dni a pomaly sa nastaviť na výrobcom odporúčanú dávku. Neponáhľate sa.

colon dophilus probiotikum

Aká je dolná hranica dennej dávky probiotík?

Probiotiká sú baktérie, ktoré môžu pomôcť zlepšiť zdravie čriev prostredníctvom potravín bohatých na probiotiká alebo kvalitným výživovým doplnkom. Podľa odborníkov je užívanie viacerých typov probiotík všeobecne bezpečné. Aplikovanie individuálneho prístupu ku konzumácii probiotík a sledovanie príznakov, ako je plynatosť, nadúvanie a bolesť brucha, vám môže pomôcť určiť správne množstvo. Vždy platí, že ak zaraďujete do svojho jedálnička nie čo nové, či už je to potravina alebo výživový doplnok, treba začínať s menšími dávkami a sledovať, ako to váš organizmus prijíma, či sa po konzumácii cítite lepšie, rovnako alebo horšie a podľa toho dávky upraviť.

Musíte užívať probiotiká celý život?

Ak máte v strave dostatok fermentovaných potravín, extra probiotiká môžete užívať iba v čase, keď máte tráviace ťažkosti alebo po liečte antibiotikami. Ak máte vo svojom jedálničku málo fermentovaných potravín, užívanie extra probiotík z lekárne je správnym rozhodnutím nielen pre správnu funkciu trávenia, ale pre pohodu a zdravie celého organizmu.

Napíšte ako prvý ...

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*