Čo sú kefírové zrná

kde kúpiť kefírové zrná na domáci kefír

Táto prastará kefírová kultúra pochádza z tibetských aj kaukazských hôr. Tu bola oddávna využívaná na fermentáciu mlieka, vďaka čomu ho bolo možné dlhodobo uchovávať aj bez chladničky. Stalo sa tiež ľahko stráviteľným a malo ozdravný účinok na organizmus, čo platí dodnes.

Čo sú kefírové zrná

Kefírové zrná sú zmesou zdraviu prospešných baktérií a kvasiniek, ktoré vyzerajú trochu ako malé karfiolové ružičky a majú mäkkú hubovitú textúru. Môj obľúbený fakt o kefírových zrnách je, že sa nedajú umelo vyrobiť. Je to unikátna živá kultúra.

Kde sa vzali kefírové zrná

Presné detaily o ich pôvode nie sú známe, aj keď exituje veľa príbehov, napríklad že kefírové zrná boli súčasťou manny z nebies, ktorú jedli Izraeliti putujúci 40 rokov v púšti, alebo že boli darom od Boha pre proroka Mohameda. V každom prípade, zrná boli prísne stráženým tajomstvom pre svoje ozdravné vlastnosti. Vraj až na začiatku dvadsiateho storočia bol ruský špión schopný získať pár kefírových zŕn, a potom sa rýchlo množili v Rusku,  východnej Európe a neskôr po celom svete.

Kefírové mlieko má dlhú a bohatú históriu zakorenenú v jednoduchej agrárnej kultúre. Je veľmi pravdepodobné, že kefír bol objavený iba náhodou ľuďmi z Kaukazu.

Čo je kefír

Kefír je nápoj vyrobený z kefírových zŕn a mlieka. Má konzistenciu tekutého jogurtu. (Niekedy sa v ňom môžu tvoriť bublinky a kefír môže byť viac tekutý, vtedy treba zrná prepláchnuť čistou vodou a nechať trošku jeden deň oddýchnuť v čistej najlepšie filtrovanej vode v chladničke.)

Kefírové zrná v mlieku konzumujú laktózu v priebehu celého kultivačného procesu a tak vzniká zdravý kefír. Ľudia, ktorí majú intoleranciu na laktózu sa isto potešia, lebo aj oni si môžu dopriať kefír, keďže laktózu už zjedli kefírové zrná.

Vzniknutý kefír je veľmi univerzálna živina – môžete ho jednoducho vypiť, alebo pridať rôzne ingrediencie ako med, kakao, rozmixované ovocie a pod, alebo odliať srvátku a urobiť si vlastný tvaroh alebo syr. Kefír môžete pridávať do jedál všade tam, kde potrebujete kyslú smotanu.

prečo piť kefír vyrobený z kefírových zŕn

Prečo piť kefír

Kefír urobený zo živých kefírových zŕn má 35 rôznych kmeňov prospešných baktérií a kvasiniek, ktoré po vypití kolonizuj tráviaci trakt. Prospečné baktérie v tráviacom trakte pomáhajú tráviť jedlo, z ktorého sa lepšie uvoľňujú potrebné živiny pre zdravý organizmus.

Bežné kyslomliečne výrobky, ktoré dostať kúpiť v supermarketoch, majú oproti domácemu kefíru minimum životaschopných prospešných baktérií. Prechádzajú totiž procesom pasterizácie, ktoré zabije väčšinu probiotických mikroorganizmov.

Kefír posilňuje imunitný systém tým, že udržiava zdravé baktérií v našom tráviacom trakte (A pamätajte, že 80 % nášho imunity závisí na správnom trávení!). Kefír je bohatý na vitamín A, B2, B12, D, K, vápnik, horčík, fosfor, a tryptofán. Chráni pred ochoreniami, zvyšuje stráviteľnosť jedla a ničí toxíny.

 1. Zuzana Horvatova 20. januára 2017 o 6:02

  Mam zaujem o tibetsku hubu.

 2. Ak by niekto chcel kefírové zrná, môžem posunúť. Napíšte mi na citameknihy@gmail.com
  Laura

  • Hanka Kralcakova 3. decembra 2018 o 11:09

   Dakujem za zrna. Prisli v poriadku a uz papkaju v mliecku :D :D :D

  • Mam tiez zrna od Laury a mozem odporucat.

  • Roman Kačáni 19. apríla 2019 o 9:14

   Dobrý deň Laura, mal by som záujem o zásielku čerstvých mliečnych kefírových zŕn. Pošlite mi prosím najprv údaje o cene a akým spôsobom to zašlete, aby sa zrná nepoškodili.
   Ďakujem a prajem pekné veľkonočné sviatky.

   poznámka:pre istotu Vám ešte zašlem rovnaký e-mail zo svojej e-adresy

   • Dobrý deň, Roman. Ďakujem za prejavený záujem. Zrná posielam 1. triedou poštu, alebo si ich môžete vyzdvinúť osobne. Cena závisí od množstva zŕn, ktoré chcete. Pre podrobnejšie info mi, prosím, napíšte na email: citameknihy@gmail.com
    Pekný deň.
    Laura

 3. Dobrý den,
  ke kefíru jsem se dostala asi před třemi lety. Přítel přinesl kefírové zrno od kolegy z práce. Nikdy mi kefír nechutnal, ale naordinovala jsem si ho jako zdraví prospěšnou potravinu. Po mnohaleté konzumaci silně pálivých jídel a kdoví, co na mé zažívání ještě mělo vliv, jsem měla narušenou střevní rovnováhu. Několika týdenní konzumace kefíru mi velmi pomohla, obnovila mé zažívání do udržitelného stavu. Bohužel mi kefír (zrna) přerostl přes hlavu a nepřežila jedno horké léto. Kefír zhynul. Už jsou to léta po mé kefírové kúře a moje zažívání je stále v dobré kondici. Bez větších problémů snáším silně pálivá jídla i tučnější jídla. Nemám diagnostikovánu intoleranci vůči laktóze, ale mléko mi nedělalo úplně dobře. I to se po kefíru zlepšilo, dnes nemám s mlékem problém a piju ho pravidelně. Je to skutečně účinný prostředek pro obnovení střevní rovnováhy. Po letech se mi podařilo díky paní Lauře sehnat opět kefírové zrno. Paní Laura byla velmi ochotná a učinila se mnou experiment. Poslala mi kefírové zrno ze Slovenska až do Prahy. Díky šťastné logistice (ve středu odesláno-v pátek vyzvednuto) a bezchybnému zabalení, dorazil kefír bez úhony a zdárně se množí. Ráda bych paní Lauře poděkovala za ochotu a spolupráci. Kefír slouží. Přeji všem hezký den a pevné zdraví. Markéta

  • Rado sa stalo :-) Aj ja ďakujem za Vašu dôveru.

   • Dobrý deň prajem, rada by som sa poradila ako správne poslať poštou kefírové zrná. Potrebujem darovať zrná mojim rodičom a pre lockdown sa to nedá osobne. Ďakujem za radu, Petra

    • Dobrý deň.
     Pokiaľ posielate živé (nie zmrazené a pod.) zrná, dajte ich do dostatočne veľkej a dobre uzatvoriteľnej nádoby. Nalejte trošku filtrovanej vody, tak aby boli zrná ponorené, ale aby zostalo dostatok priestoru na vzduch. Uzatvorte, dajte do dvoch plastových vrecúšok a do škatuľky alebo bublinkovej obálky. Pošlite 1. triedou. Takto by to mali zrná v pohode prežiť.

 4. mam zaujem o kefirove zrna, Bratislava predate,alebo darujete?

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*