Množenie a uchovávanie kefírových zŕn

mrazenie a sušenie kefírových zŕn

Ako rozmnožiť kefírové zrná. Ako najlepšie uchovávať prebytky kefírových zŕn. Mrazenie a sušenie kefírových zŕn a ich opätovná aktivácia.

Množenie kefírových zŕn

Kefírové zrná sa veľmi rýchlo množia. Pokiaľ sa o ne budete vhodne starať, zrná dobre a rýchlo porastú. Približne po 14 dňoch v mlieku, ktoré treba meniť, keď sa urobí kefír, zdvojnásobia svoj objem.

Uchovávanie kefírových zŕn

Kefírové zrná je možné uchovávať v mlieku v chladničke, kde stále pomaly vytvárajú kefír, a mlieko najlepšie raz týždenne meniť. Možno ich tiež, najlepšie aj s malým množstvom mlieka, zamraziť alebo šetrne usušiť.

množenie kefírových zŕn

Sušenie kefírových zŕn

Kefírové zrná opláchnite filtrovanou vodou a nechajte ich usušiť v prežehlenom bielom papierovom či plátennom vrecku na dobre vetranom mieste tri až päť dní (podľa veľkosti kefírových zŕn). Vysušené zrná vložte do nádoby s tesným uzáverom (môžete ich zasypať sušeným mliekom) a uložte do chladničky, nie do mrazničky. Vydržia tak až jeden a pol roka. Pre oživenie ich stačí dať opäť do mlieka, ktoré každý deň meňte, kým kefír nezíska čisto kyslastú arómu. Trvá to od 4 do 10 dní.

Mrazenie kefírových zŕn

Kefírové zrná môžete mraziť v mlieku alebo v sušenom mlieku. Mrazené by mali vydržať niekoľko mesiacov.

 • Mrazenie v sušenom mlieku

Kefírové zrná opláchnite filtrovanou vodou, vložte do čistého igelitového vrecka a zasypte sušeným mliekom tak, aby boli všetky zrná pokryté. Vrecko so zrnami vložte do mrazničky.

 • Mrazenie v čerstvom mlieku

Kefírové zrná dajte do malej nádobky, zalejte čerstvým mliekom a vložte do mrazničky.

Aktivácia kefírových zŕn

Pre opätovnú aktiváciu kefírových zŕn ich rozmrazte, opláchnite a vložte do skleného pohára s filtrovanou vodou, ktorý postavíte na jeden deň do chladničky, nech sa trošku preberú. Po 24 hodinách ich opäť prepláchnite a vložte do čerstvého mlieka, ktoré treba na druhý deň vymeniť za nové. Mlieko treba každý deň meniť za čerstvé až dovtedy, pokiaľ nebude mať kefír správnu chuť a hustotu. Prvá várka kefíru nebýva stopercentná, ale ostatné už by mali byť v poriadku.

aktivácia kefírových zŕn

 1. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, keď som nechala kefír 2 týždne v chladničke počas dovolenky, môžem ho naďalej používať? Na povrchu bol už povlak, tak sa obávam plesní.
  Ďakujem.

 2. Dobrý deň. Všetok povlak odstráňte, zrná opláchnite pod vodou a vložte ich na deň do chladničky do nádoby s čistou vodou, aby sa prečistili. Vodu dva-trikrát vymente. Potom ich môžete dať opäť do mlieka a mali by začať robiť dobrý kefír.

 3. Dobrý deň, neviete my poradiť, prečo má môj kefír takú slizkú a naťahovaciu konzistenciu? Používam mlieko z automatu a mám asi 0,2l zŕn na 0,5l mlieka.
  Ďakujem.

 4. Dobry vecer ked chcem husty kefir v chladnicke kolko dni ma byt v mlieku tyzden?potom preplachnut a znova ?dakujem

  • Dobrý deň.
   Mne sa robí hustý kefír do 24 hodín, ak ho nechám pri izbovej teplote, aj skôr. Ak sa vám nerobí hustý kefír do dňa, zrejme budete mať málo zŕn na množstvo použitého mlieka. Ja dávam 20 gramov zŕn na deci mlieka. Mlieko používam 3,5 % (nie UHT). Zrná nepreplachujem, ale hneď ich dám do nového mlieka.

 5. Kde sa dajú zohnať kefírové zrná?

 6. ahoj,len sa chcem opytat na kefir..robil som ho pred tym z nepasterizovaneho mlieka.kefir bol hotovy za 24hod.a bol kvalitny.teraz skusam z pasterizovaneho,ale sa mi zda ze proces trva o polovicu dlhsie.je to bezne?

  • Ahoj. Rozdiel v rýchlosti robenia kefíru som pozorovala iba pri použití rozdielneho množstva zŕn alebo rozdielnej teploty mlieka.

 7. Dobrý deň. Chcem sa spýtať, že aká má byť asi teplota mlieka pri zaliatí zŕn? Mám mlieko trošku zohriať, alebo môže ísť rovno z chladničky? Ak prehriať, môžem v kovovej nádobe?

 8. Dobry den, chcela som preplachut huby prevarenou vodou, ale zabudla som, ze prevarena znamena aj vychladnuta, a tak som ich premyla horucou. Snazila som sa ich zachranit a vratila opat do mlieka ale kefir ma slizku konzistenciu a huby taktiez. Dokazem ich prosim Vas este zachranit?

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*