Množenie a uchovávanie kefírových zŕn

mrazenie a sušenie kefírových zŕn

Ako rozmnožiť kefírové zrná. Ako najlepšie uchovávať prebytky kefírových zŕn. Mrazenie a sušenie kefírových zŕn a ich opätovná aktivácia.

Množenie kefírových zŕn

Kefírové zrná sa veľmi rýchlo množia. Pokiaľ sa o ne budete vhodne starať, zrná dobre a rýchlo porastú. Približne po 14 dňoch v mlieku, ktoré treba meniť, keď sa urobí kefír, zdvojnásobia svoj objem.

Uchovávanie kefírových zŕn

Kefírové zrná je možné uchovávať v mlieku v chladničke, kde stále pomaly vytvárajú kefír, a mlieko najlepšie raz týždenne meniť. Možno ich tiež, najlepšie aj s malým množstvom mlieka, zamraziť alebo šetrne usušiť.

množenie kefírových zŕn

Sušenie kefírových zŕn

Kefírové zrná opláchnite filtrovanou vodou a nechajte ich usušiť v prežehlenom bielom papierovom či plátennom vrecku na dobre vetranom mieste tri až päť dní (podľa veľkosti kefírových zŕn). Vysušené zrná vložte do nádoby s tesným uzáverom (môžete ich zasypať sušeným mliekom) a uložte do chladničky, nie do mrazničky. Vydržia tak až jeden a pol roka. Pre oživenie ich stačí dať opäť do mlieka, ktoré každý deň meňte, kým kefír nezíska čisto kyslastú arómu. Trvá to od 4 do 10 dní.

Mrazenie kefírových zŕn

Kefírové zrná môžete mraziť v mlieku alebo v sušenom mlieku. Mrazené by mali vydržať niekoľko mesiacov.

  • Mrazenie v sušenom mlieku

Kefírové zrná opláchnite filtrovanou vodou, vložte do čistého igelitového vrecka a zasypte sušeným mliekom tak, aby boli všetky zrná pokryté. Vrecko so zrnami vložte do mrazničky.

  • Mrazenie v čerstvom mlieku

Kefírové zrná dajte do malej nádobky, zalejte čerstvým mliekom a vložte do mrazničky.

Aktivácia kefírových zŕn

Pre opätovnú aktiváciu kefírových zŕn ich rozmrazte, opláchnite a vložte do skleného pohára s filtrovanou vodou, ktorý postavíte na jeden deň do chladničky, nech sa trošku preberú. Po 24 hodinách ich opäť prepláchnite a vložte do čerstvého mlieka, ktoré treba na druhý deň vymeniť za nové. Mlieko treba každý deň meniť za čerstvé až dovtedy, pokiaľ nebude mať kefír správnu chuť a hustotu. Prvá várka kefíru nebýva stopercentná, ale ostatné už by mali byť v poriadku.

aktivácia kefírových zŕn