Čo sú kefírové zrná

kde kúpiť kefírové zrná na domáci kefír

Táto prastará kefírová kultúra pochádza z tibetských aj kaukazských hôr. Tu bola oddávna využívaná na fermentáciu mlieka, vďaka čomu ho bolo možné dlhodobo uchovávať aj bez chladničky. Stalo sa tiež ľahko stráviteľným a malo ozdravný účinok na organizmus, čo platí dodnes.

Čo sú kefírové zrná

Kefírové zrná sú zmesou zdraviu prospešných baktérií a kvasiniek, ktoré vyzerajú trochu ako malé karfiolové ružičky a majú mäkkú hubovitú textúru. Môj obľúbený fakt o kefírových zrnách je, že sa nedajú umelo vyrobiť. Je to unikátna živá kultúra.

Kde sa vzali kefírové zrná

Presné detaily o ich pôvode nie sú známe, aj keď exituje veľa príbehov, napríklad že kefírové zrná boli súčasťou manny z nebies, ktorú jedli Izraeliti putujúci 40 rokov v púšti, alebo že boli darom od Boha pre proroka Mohameda. V každom prípade, zrná boli prísne stráženým tajomstvom pre svoje ozdravné vlastnosti. Vraj až na začiatku dvadsiateho storočia bol ruský špión schopný získať pár kefírových zŕn, a potom sa rýchlo množili v Rusku,  východnej Európe a neskôr po celom svete.

Kefírové mlieko má dlhú a bohatú históriu zakorenenú v jednoduchej agrárnej kultúre. Je veľmi pravdepodobné, že kefír bol objavený iba náhodou ľuďmi z Kaukazu.

Čo je kefír

Kefír je nápoj vyrobený z kefírových zŕn a mlieka. Má konzistenciu tekutého jogurtu. (Niekedy sa v ňom môžu tvoriť bublinky a kefír môže byť viac tekutý, vtedy treba zrná prepláchnuť čistou vodou a nechať trošku jeden deň oddýchnuť v čistej najlepšie filtrovanej vode v chladničke.)

Kefírové zrná v mlieku konzumujú laktózu v priebehu celého kultivačného procesu a tak vzniká zdravý kefír. Ľudia, ktorí majú intoleranciu na laktózu sa isto potešia, lebo aj oni si môžu dopriať kefír, keďže laktózu už zjedli kefírové zrná.

Vzniknutý kefír je veľmi univerzálna živina – môžete ho jednoducho vypiť, alebo pridať rôzne ingrediencie ako med, kakao, rozmixované ovocie a pod, alebo odliať srvátku a urobiť si vlastný tvaroh alebo syr. Kefír môžete pridávať do jedál všade tam, kde potrebujete kyslú smotanu.

prečo piť kefír vyrobený z kefírových zŕn

Prečo piť kefír

Kefír urobený zo živých kefírových zŕn má 35 rôznych kmeňov prospešných baktérií a kvasiniek, ktoré po vypití kolonizuj tráviaci trakt. Prospečné baktérie v tráviacom trakte pomáhajú tráviť jedlo, z ktorého sa lepšie uvoľňujú potrebné živiny pre zdravý organizmus.

Bežné kyslomliečne výrobky, ktoré dostať kúpiť v supermarketoch, majú oproti domácemu kefíru minimum životaschopných prospešných baktérií. Prechádzajú totiž procesom pasterizácie, ktoré zabije väčšinu probiotických mikroorganizmov.

Kefír posilňuje imunitný systém tým, že udržiava zdravé baktérií v našom tráviacom trakte (A pamätajte, že 80 % nášho imunity závisí na správnom trávení!). Kefír je bohatý na vitamín A, B2, B12, D, K, vápnik, horčík, fosfor, a tryptofán. Chráni pred ochoreniami, zvyšuje stráviteľnosť jedla a ničí toxíny.

  1. Zuzana Horvatova 20. január 2017 o 6:02

    Mam zaujem o tibetsku hubu.

  2. Ak by niekto chcel kefírové zrná, môžem posunúť. Napíšte mi na citameknihy@gmail.com
    Laura

Pridaj komentár

*
*

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>