Ako vybrať mlieko pre kefírové zrná

ake mlieko vybrat na vyrobu kefiru z kefirovych zrn

Ak si zadovážite kefírové zrná, je nutné, kúpiť im vhodné mlieko. Obchod s potravinami má v ponuke celý rad mliek a výber toho najlepšieho pre výrobu kefíru môže byť mätúci. Prečítajte si, ako vybrať mlieko pre kefírové zrná.

Aké mlieko je pre kefírové zrná najlepšie?

Pri výbere medzi rôznymi typmi mlieka je potrebné zvážiť, aký chcete mať  výsledný kefír.

kravske mlieko

Kravské mlieko je pre výrobu kefíru najbežnejšou voľbou. Mierne zohriate mlieko nabáda proteíny ku koagulácii, čo vedie k hutnejšiemu výslednému kefíru než v studenom alebo raw mlieku. Samozrejme, nie je možné dávať kefírové zrná do vrúceho alebo veľmi horúceho mlieka. Predsa len, je to živý organizmus.

Kozie mlieko je pre výrobu kefíru stále viac populárny. Štruktúra kozieho mlieka sa líši od kravského mlieka a vedie k menej hustému a jemnejšiemu hotovému kefíru ako z kravského mlieka.

Ovčie mlieko je sladšie ako kravské mlieko a obsahuje viac proteínov, čo vedie k hustejšiemu a krémovejšiemu výslednému kefíru. Použitie ovčieho mlieka je vhodné skôr na výrobu syra ako kefíru.

Rastlinné alebo orechové mlieka  sa tiež dajú použiť na kultiváciu kefíru. Výsledný kefír však nemá takú kvalitu, ako pri použití živočíšnych mliek. V rastlinných a orechovým mliekach kefírové zrná, ktoré sú bežne odchované na bežnom mlieku, postupne degradujú. Škoda rastlinného mlieka aj kefírových zŕn. Ak nechcete piť kefír zo živočíšneho mlieka ale z rastlinného, tak je vhodné si súbežne pestovať kvalitné kefírové zrná v klasickom kravskom mlieku.

sojove mlieko, ryzove mlieko, rastlinne mlieko

Obsah tuku v mlieku

  • mlieko plnotučné neštardardizované alebo gazdovské – bez úpravy tuku
  • mlieko plnotučné štandardizované – mlieko s obsahom tuku najmenej 3,5 %
  • mlieko čiastočne odtučnené alebo polotučné  – mlieko o množstve tuku najmenej ako 1,5 a najviac 1,8 %
  • mlieko odtučnené alebo nízkotučné  – mlieko o množstve tuku najviac 0,5 %

Kefír z plnotučného mlieka bude vždy krémovejší a hustejší, ako z odtučnených variantov. Kefír z odstredeného mlieka má tendenciu byť zrnitý a kyslejší, čo zanecháva menej príjemný pocit v ústach, než krémová bohatosť mliečneho tuku.

Surové a trvanlivé mlieka

Surové mlieko nebolo pasterizované a má kratšiu trvanlivosť. Každý štát má iné zákony pre predaj surového mlieka.

Pasterizované mlieko bola zahriate na 161 ° C po dobu 15 až 20 sekúnd.  Pasterizácia ničí baktérie a predlžuje mlieku trvanlivosť. Pasterizované mlieko má inú chuť ako nepasterizované mlieko.

UHT mlieko bolo zahriate na 275 ° C po dobu asi jednej sekundy.  Toto zahrievanie (v skutočnosti varenie) mlieka predlžuje životnosť do tej miery, že môže zostať pomerne čerstvé a to aj bez chladenia po oveľa dlhšiu dobu než bežné pasterizované mlieko. Takéto mlieko je pomerne nevhodné pre kultiváciu kefíru a už vôbec nie pre množenie kefírových zŕn.

Homogenizované mlieko

Homogenizácia je proces, ktorý zabraňuje oddeľovanie smotany od mlieka. Väčšina kravského mlieka k dostaniu v obchodoch so homogenizuje. Kozie a ovčie mlieko sa homogenizujú prirodzene.

Pri nehomogenizovanom mlieku sa oddeľuje smotana od mlieka, ktorá sa hromadí na povrchu. Rovnako to bude robiť aj pri výrobe kefíru, ktoré bude silnejší a žltšej farby.

domaci kefir z kravskeho mlieka

Pokiaľ ide o výber mlieka na výrobu kefíru pomocou kefírových zŕn, možností je veľa, a rozhodnutie môže byť ťažké, ak máte k dispozícii veľa druhov mliek. Vyskúšajte rôzne druhy mlieka, aby ste dosiahli výsledný kefír, ktorý vyhovuje vašej osobnej chuti.

Napíšte ako prvý ...

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*