Ako urobiť kefír z kefírových zŕn

ako urobiť domáci kefír z kefírových zŕn

Návod na výrobu domáceho kefíru z kefírových zŕn v jednoduchých krokoch. Rady a tipy, ako vyrobiť domáci kefír.

Výroba domáceho kefíru z kefírových zŕn je pomerne jednoduchý proces, nemusíte udržiavať stálu teplotu, ako pri výrobe domáceho jogurtu. V podstate len dáte kefírové zrná do mlieka, postavíte na deň do špajzy a voila. Kefír. Keď potrebujete spomaliť proces fermentácie, stačí dať zrná v mlieku do chladničky. S každou ďalšou várkou kefíru kefírové zrná porastú a vy ich môžete zdieľať s priateľmi a rodinou, čo je spôsob, ako vybudovať komunitu zdravých ľudí.

Domáci kefír z kefírových zŕn a čerstvého mlieka

Čo budete potrebovať?

  • kvalitné kefírové zrná (na pol litra mlieka cca 20 g zŕn)
  • kvalitné tučné kravské mlieko (obsah tuku aspoň 3,5 %)
  • sklenený zaváraninový pohár alebo sklenenú misku
  • plastové sitko

Dôležité: Kefírové zrná nesmú prísť do styku s kovom.

Postup:

1. Kefírové zrná ihneď po doručení vyberte z nádoby na plastové sitko a prepláchnite ich čistou chladnou vodou. Ak je to možné použite filtrovanú alebo odstátu vodu. Chlór zrnám neprospieva.

2. Do dostatočne veľkej sklenenej nádoby dajte kravské mlieko a vložte doň kefírové zrná. Nádobu prikryte servítkou alebo čistou handričkou, ktorú pripevníte gumičkou okolo hrdla nádoby. Tak ochránite kefír pred prípadnou kontamináciou nečistotami. Kefírové zrná musia dýchať, preto ich nikdy nezatvárajte!

návod na výrobu domáceho kefíru

3. Kefír môžete robiť pri izbovej teplote alebo v chladničke. Pri izbovej teplote sa kefír robí rýchlejšie, v chlade pomalšie.

4. Behom kultivačného procesu mlieko s kefírovými zrnami pár krát premiešajte plastovou lyžičkou, aby sa zrná dostali k nespracovanému mlieku.

5. Keď mlieko zhustne, začne sa oddeľovať od srvátky, kefír je hotový. V izbovej teplote je to približne za 1 deň.

zdraviu prospešné baktérie z kefíru

6. Hotový kefír prelejte cez plastové sitko do čistej sklenenej nádoby. Ak chcete, môžete srvátku zliať a nechať si len hustý kefír. Ja pred cedením srvátku nezlievam, pokiaľ ju na niečo nepotrebujem, ale kefír premiešam, a tak cedím. Takýto kefír so srvátkou je trošku redší, no rovnako chutný a spotrebuje sa aj zdravá srvátka.

7. Kefírové zná, ktoré ste vybrali z kefíru, môžete ale aj nemusíte prepláchnuť čistou vodou. Pripravte si čerstvé mlieko a vložte doň kefírové zrná pre výrobu ďalšieho kefíru.

TIP: Ak sa robí kefír bublinkový a veľmi kyslý, treba dať kefírové zrná oddýchnuť. Mne sa osvedčilo dávať ich oddychovať preventívne raz za dva týždne na 24 hodín. Precedím ich z mlieka, opláchnem vodou a dám do filtrovanej vody do chladničky odpočívať. Po 24 hodinách ich prepláchnem a vložím do nového mlieka.

  1. Nestrávim po kefíre pol dňa na záchode?

  2. Dlhé roky si robím domáci kefír.
    Znesie aj oplach tvrdou a chlórovanou vodou. Aj hodne teplou z vodovodu hoci bol vybraný z chladničky.
    Pomiešanie kovovou lyžičkou hubkám neublíži. Ani precedenie cez kovové sitko.
    Uzatvorenie a zvýšený tlak ich môže zabiť no krátky čas to prežijú.
    Ak je bublinkový a príliš kyslý – proste sa robil dlho alebo pri zbytočne vysokej teplote.
    Zrná znesú aj mierne zmrazenie či už vo vode alebo mlieku – ak idete napríklad na dovolenku.
    Po týždni v chladničke pri 5-7 °C môže byť potreba ho vyliať a zaliať novým mliekom. (My týždňovkári…)
    Či vytláčať hubky alebo nie – názor sa rôzni, oboje funguje.
    NESKUTOČNE odhalí kvalitu mlieka – spravidla sa v tých UHT oddelí naspodu číra voda…

  3. a ked si spravim kefir a potom dalsi chcem robit az o tyzden, co mam s nimi robit? Nechat ich v chladnicke vo vode? Na co sa da pouzit srvatka?

  4. Ja robím kefír 20 rokov s tých istých zŕn.Ked sa premnožia tak časť zjem alebo niekomu darujem. Mlieko používam plnotučné ošetrené šetrnou pasterizaciou ,podľa možnosti kúpené v Poľsku/ bývam v prihraničnej obci/.Ale keď nemám použijem aj UHT ale to až nie ja ono.To že nádoby a náradie nemôže byť kovové je blbosť.Dnes máme kvalitný potravinársky nerez a ten nemá s kovom nič spolocne- môžete ho dať aj do mikrovlnky – neiskri a nechytá sa naň ani magnet.A len tak mimochodom všetky mliekarne používajú výlučne nerezové kade v ktorých sa vyrába aj kefír.

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*